A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Великоновосілківський професійний ліцей

Як підготуватися до ЗНО 2023

Дата: 01.10.2022 14:02
Кількість переглядів: 73

Як підготуватися до ЗНО 2023

Незважаючи на те, що війна ще не закінчилася, випускникам наступного року вже час подумати про своє майбутнє, а саме про підготовку до складання ЗНО. При цьому не важливо, навчається учень в Україні чи за кордоном, офлайн чи онлайн, де він планує отримувати фахову освіту. Знання ніколи не будуть зайвими!

 

Що буде наступного року?

Зараз це ще невідомо. Можливо, буде застосовано цьогорічну форму оцінювання знань, тобто національний мультипредметний тест, може, повернеться звичне зовнішнє незалежне оцінювання. Можлива також поява якихось інших форм визначення рівня підготовки абітурієнтів. Але шкільна програма якщо й зміниться (наприклад, буде повністю прибрано вивчення російської мови та літератури), то в цілому базові блоки знань лишаться як були. Особливо це стосується точних наук – математики, фізики, хімії, біології тощо.

Скоріш за все, структуру ЗНО буде збережено, бо на даний момент це найбільш вдалий спосіб оцінити знання випускників.

Звичайно, навчання під час війни дуже ускладнене. Для тих, хто живе на окупованих територіях, воно взагалі може бути у якийсь час неможливим. Але це не означає, що неможливо знайти спосіб навчатися. Курс підготовки до ЗНО можливо пройти самостійно, користуючись доступною в мережі літературою, або обрати найбільш зручний та ефективний варіант комплексної підготовки до ЗНО.

 

Визначаємо рівень знань

Перш ніж готуватися, необхідно точно знати, наскільки великі прогалини у знаннях. Для визначення цього найкращий спосіб – проходження пробного ЗНО. Знайти тести минулих років у мережі нескладно, причому бажано перевірити свою підготовку на двох-трьох варіантах тестування. Наприклад, на завданнях до ЗНО 2021 та НМТ 2022. 

Нагадуємо, що орієнтуватися лише на тестування 2022 року не варто: в умовах війни оцінювання знань проходило за спрощеною програмою та у скороченому обсязі!

При проходженні тесту треба намагатися пройти якнайбільше завдань за встановлений час, або відмічати, за який термін пройдені всі завдання. Це допоможе зорієнтуватися, чи зможе абітурієнт не просто скласти випробування, а й зробити це за відведений час.

Питання, на які в учня немає відповідей (або він не впевнений у правильності відповідей) треба відмічати для себе. 

Зверніть увагу на те, що такі питання є частиною тем, які теж не в повній мірі освоєні випускником. Отже, треба не лише готувати відповіді на окремі питання, а й перевіряти свої знання з усієї теми, до якої це питання належить.

Особливо складними для молоді, що не любить читати, можуть стати питання ЗНО з української мови та літератури. Коли немає можливості (чи бажання) читати твори, що входять до програми, у повному обсязі, необхідно хоча б ознайомитися зі скороченим описом.

 

Коли готуватися?

Матеріалів для підготовки до ЗНО дуже багато, опрацювати їх швидко й справді якісно просто неможливо. Тому не варто відкладати “до останнього” і займатися лише в травні чи навіть липні. 

Найкраще почати підготовку з перших тижнів навчального року. Такий підхід дозволить отримати справді серйозні знання й при цьому покращити оцінки у школі, що позитивно вплине на атестат, а не лише на результати ЗНО з математики чи історії України.

Слід зауважити, що робота підготовчих курсів при вишах та центрів підготовки до ЗНО починається також з початку навчального року (не всіх). Раннє бронювання місця на платних курсах дозволить зменшити витрати, а більший термін підготовки дасть можливість рівномірно розподілити робочі години й запобігти перевантаження навесні.

 

Який спосіб підготовки обрати?

На жаль, універсального рецепту немає. Для когось оптимальне самостійне вивчення програми, комусь найкраще підійдуть заняття зі шкільними викладачами, для декотрих учнів найкращим варіантом є онлайн-курси.

Питання про те, як підготуватися до ЗНО, має вирішувати сам випускник та його родина. Найкраще, звичайно, звернутися до перевіреного  навчального центру. Робота з викладачем, який спеціалізується саме на підготовці майбутніх абітурієнтів, дасть можливість швидко виявити особливості підготовки та вдачі учня і оптимізувати навчальний процес.

При цьому перевагу можна віддати заняттям у групі або індивідуальним. Навчання у групі створює свого роду конкуренцію, змагання у швидкості та повноті освоєння тем. Індивідуальна праця більш підходить тим, кому складно займатися у компанії чи потрібен окремий підхід. Також цей спосіб є оптимальним для учнів, котрим потрібна не просто якісна підготовка до ЗНО “взагалі”, а поглиблене вивчення окремих тем.

З урахуванням того, що фізично відвідувати заняття можуть далеко не всі, є сенс у виборі підготовки до ЗНО онлайн. Йдеться саме про роботу з викладачем у дистанційному режимі.

 

Матеріали для підготовки

Незалежно від того, який спосіб підготовки обрано, необхідно потурбуватися про потрібні навчальні матеріали. Підійдуть як шкільні підручники, так і спеціальні збірники завдань. Але найбільше стануть у нагоді тестові завдання для підготовки до ЗНО. Саме проходження тестів дозволить підготуватися до складання тесту психологічно.

Зверніть увагу на те, що в центрах підготовки та на курсах учням дають найбільш актуальні та повні навчальні матеріали.

 

Корисні поради

Одна з найбільш важливих складових підготовки до вступних випробувань – це мотивація вступника. Причому мотивація має бути як довгострокова – прагнення досягти мети, так і короткострокова. У якості таких “швидких” заохочень можна розглядати маленькі радощі життя: від солодощів до перегляду улюблених відео в перерві між заняттями.

Не забувайте також про розумний підхід до навчання. Чітко плануйте свій день, не відкладайте заняття, не покладайтеся на “та я ж все знаю” й “та я ще встигну”. Розмірена, регулярна праця – ось що найкраще підготує школяра не лише до вступу у виш, а й до дорослого життя з його обов’язками та турботами в майбутньому.

 

 

 

Рекомендації учням щодо проходження ЗНО

Для того щоб ви могли впевнено впоратися з тестом у напруженій обстановці ЗНО, почніть готуватися до тестування заздалегідь. А як краще впоратися з непростим випробовуванням, вам підкаже цей матеріал.

Тренуйтеся.
 Перед офіційним тестуванням варто виконувати якнайбільше опублікованих тестів – просто заради тренування, наприклад, проходити тести ЗНО онлайн. Не можна навчитися добре виконувати тести, не тренуючись на них самих, підмінюючи цю практику іншими видами контролю й самоконтролю. Ці тренування не тільки знайомлять з типовими конструкціями тестових завдань, а й дають вам інший досвід – самоспостереження й оптимальної саморегуляції під час тестування.

Поспішайте.
 Тренуйтеся із секундоміром у руках. Порівнюйте час, необхідний для виконання тестів зовнішнього оцінювання. Обмежуйте його. Без подібних обмежень, що змушують працювати в максимально швидкому темпі, без імітації змагальної ситуації, неможливо змоделювати той стрес (напруження), що викликає будь-яке тестування.

Випробовуйте.
 У тренуваннях застосовуйте правильну тактику, тобто додержуйтесь усіх рекомендацій, щодо виконання окремого завдання чи тесту загалом. Наприклад, не варто двічі перечитувати малозрозумілу інструкцію, а треба відразу ж ознайомитися з варіантами відповідей. У такому разі зміст відповідей прояснить вам, що ж саме є необхідним в інструкції до завдання. Це конкретний приклад тактики, яку треба випробовувати. Її можна освоїти й ефективно застосовувати, тільки активно тренуючись у тестуванні.

Пропускайте.
 Треба навчатися пропускати важкі чи незрозумілі завдання. Пам'ятайте: у тесті завжди знайдуться такі завдання, з якими ви обов'язково впораєтесь. Просто нерозумно не дібрати балів тільки тому, що ви не добралися до «своїх» завдань, а застрягли на тих, навчальний матеріал яких вам невідомий. Звичайно, така тактика може принести успіх далеко не завжди. Якщо тест побудований за принципом «сходів» і починається з легких запитань, то не варто пропускати всі перші завдання.

Вгадуйте.
 Якщо ви не впевнені у виборі, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то інтуїції варто довіряти! Така довіра зазвичай приводить до приросту балів.

Виключайте.
 Багато завдань можна швидше виконати, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох відповідях (а це легше), а не відразу на п'ятьох-сімох (що набагато складніше).

Скорочуйте вибір.
 Якщо кілька відповідей (1–2) із чотирьох чи п'яти варіантів здаються вам зовсім невідповідними, а інші такими, що підходять з рівною ймовірністю, то правильніше буде не пропускати це завдання, а намагатися вибрати відповідь з інших просто навмання. Шляхом такої тактики ви отримаєте більше балів. Це – теорія ймовірності. Адже «негативне знання» (про те, яка відповідь точно не підходить) – це теж знання, і нерозумно відмовлятися від його використання.

Думайте тільки про поточне завдання.
 Коли ви бачите завдання (запитання), забувайте все, що було в попередньому: зазвичай завдання в тестах не пов'язані одне з одним, тому знання, які ви застосували в одному (уже виконаному вами), як правило, не допомагають, а тільки заважають сконцентруватись і правильно виконати інше завдання. Ця установка дає безцінний психологічний ефект – забудьте про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилося вам не до снаги). Думайте тільки про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.

Читайте завдання до кінця.
 Поспіх не повинен спонукати вас зрозуміти умови завдання за «першими словами» й добудовувати кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших запитаннях.

Не засмучуйтеся.
 У будь-якому професійно підготовленому тесті є завдання, з якими ви просто не зможете впоратися. Більше того, усі 100% завдань зможуть виконати лише одиниці! Тому немає ніякого сенсу розхлюпувати емоційну енергію на передчасну роздратованість. Навіть якщо вам здається, що ви припустилися багатьох помилок і просто завалили тест, пам'ятайте, що дуже часто таке відчуття є помилковим: при порівнянні ваших результатів з іншими може з'ясуватися, що інші допустили ще більше помилок. У підсумку ви одержите якщо не найвищий тестовий бал, то цілком пристойний. Ця установка особливо знадобиться «круглим відмінникам», які звикли при звичайних методах контролю домагатися максимального результату. Якщо ви хочете стати класним «тестовим бійцем», навчайтеся не тільки наносити удари, а й «тримати» їх (якщо висловлюватися термінами боксу). Треба категорично відмовитися від «комплексу відмінника», який не звик непохитно переносити окремі локальні невдачі.

Заплануйте два кола.
 Сплануйте середній час на кожне завдання таким чином, щоб за дві третини (максимум три чверті) тестування пройти всі завдання «за першим колом». Тоді ви встигнете набрати максимум балів на легких для вас («своїх») завданнях, а потім зможете поміркувати й дібрати щось на важких, які вам спочатку довелося пропустити.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора