A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Великоновосілківський професійний ліцей

Урок №28 29.03.2022р. "Види електротравм. Правила надання першої допомоги при ураженні електричним струмом."

Дата: 24.03.2022 09:12
Кількість переглядів: 225

Опрацювати теоретичний матеріал. Зробити конспект. Відповісти на тест.

Види електротравм. Правила надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.

 

    При дії електроструму на м’які тканини і органи людини, в організмі відбуваються складні фізичні процеси перетворення електричної енергії в теплову, механічну і т. д. Це і стає причиною появи електроопіків на місці контакту з шкірою людини. Крім цього, удар струму або вплив електричної дуги піддає порушень роботу внутрішніх органів, життєво значущих систем в організмі людини – серцево-судинної, ендокринної, травної і т. д.

    Класифікація і види електротравм пов’язані з потужністю впливає струму, тривалістю контакту, загальним станом організму, місцем проходження електричної дуги і додатково впливають зовнішніми факторами. Виходячи з цього, відбувається зміна у формулі людської крові, розрив м’яких тканин, травми кістки, збої в процесах життєдіяльності організму і т. д.

     Електричні травми отримують внаслідок неправильного або невмілого застосування електроприладів, несправного стану обладнання, вони стають результатом впливу розряду блискавки. Це прямий контакт із струмопровідними складовими електричних установок, проведення робіт без попереднього відключення напруги.

   Найчастіше причиною електротравми є недбала і неуважне ставлення до підготовчого етапу при виконанні электроработ – помилкове подання напруги, не вимикання джерела струму, неприпустиме стан ізоляції.

   Найбільш небезпечним для здоров’я та життя людини вважається струм понад 0,15 А, змінну і постійну напругу від 36 до 220В. Травма поширена серед професійних електриків та електромонтерів.

   Небезпека електротравм полягає у великому відсотку летальних випадків та значною ступеня тяжкості отриманих ушкоджень.

   Види травм

Що таке електротравма? За характером дії вони діляться на:

миттєві; хронічні.

   Миттєва травма – це вплив перевищує допустимі норми електричного струму в короткий проміжок часу. Дана травма вважається найбільш небезпечною і має серйозні наслідки. Вона часто призводить до необхідності застосування до пацієнта реанімаційних процедур і екстреного оперативного втручання.

   Хронічна травма виникає в результаті тривалої роботи у джерела електричного струму великої потужності, його негативний і поступовий вплив на людину. Ознакою стає швидко наступає втома, порушення ритмів сну, підвищення артеріального тиску, біль у голові.

 

    Електрична травма в залежності від ділянки ушкодження буває:

місцева; загальна.

    Місцеві травми виражаються порушенням цілісності ділянки безпосереднього контакту з електрострумом. Загальна – це проходження електричного розряду через весь організм, зачіпаючи і вражаючи внутрішні органи людини.

    В залежності від причин, що призвели до дії струму, розрізняють наступні види електричних травм:

струмова – виникає при випромінюванні струму і його впливі на тіло при контакті з струмопровідними складовими електричних установок;

дугова – виникає при дії електричної дуги.

    Струмовий опік має 4 ступеня тяжкості. При невисокому напрузі – це опіки 1 і 2 ступеня, які характеризуються появою почервонінь і пухирів, при 380В, як правило, діагностуються опіки 3 і 4 ступеня з некрозом поверхневих шкірних шарів і обвуглюванням тканин.

    Дуговий опік відбувається:

при наближенні до струмопровідних складових електричних установок під напругою, на відстань, при якій трапляється пробою повітряного проміжку між ними; при пошкодженні ізоляційних матеріалів на струмопровідних елементах, що знаходяться під напругою, до яких людина доторкається;

при невірних операціях з електроприладами, коли дуга перекидається на людину.

Діагностування і перша допомога

Симптоми електротравми допомагають у їх діагностиці. Відбувається вона на підставі історії хвороби та видимих ознак электроожога. Більш точне дослідження внутрішніх органів розкривається за допомогою комп’ютерної томографії, рентгенографії, ЕКГ і т. д.

Результатом травми є контакт з працюючими електричними установками, які негайно необхідно знеструмити і приступити до надання невідкладної допомоги травмованому. Для цього необхідно вимкнути прилади, пробки, рубильники і т. д., при цьому необхідно подбати про власну безпеку.

Категорично забороняється:

прибирати проводу від постраждалого без допомоги заизолированных інструментів, при цьому необхідно користуватися гумовими рукавичками.

доторкатися до потерпілого, якщо не відключений джерело струму.

 

 

Отримав електротравму, необхідно укласти на гладку і тверду поверхню, викликати «Швидку допомогу» і вжити деякі заходи:

як правило, травма призводить до втрати свідомості, у деяких випадках до зупинки серця. Для цього, під суворим контролем повинен бути пульс і дихання пацієнта; при необхідності проводиться масаж серця і штучне дихання. Для цього потерпілого укладають на живіт, голову при цьому повертають на бік. Це дає йому можливість безперешкодно дихати і не захлинутися з’являються в порожнині рота природними рідинами і блювотними масами; на рани від опіку накладають стерильні пов’язки, змочені в спеціальних розчинах і засобах; потерпілого необхідно оглянути на наявність додатково виниклих ушкоджень м’яких і кісткових тканин при падінні від сильної хвилі струму. Вжити заходів з недопущення пов’язаних з ними ускладнень; травмований пацієнт потребує рясному питво.

         Важливо своєчасно передати потерпілого в надійні руки медиків. Це можуть бути хірурги, травматологи або, залежно від ступеня тяжкості електротравм, опікові хірурги (комбустіологи), які проводять прийом пацієнтів у спеціалізованих опікових центрах.

Лікування електротравми в період перебування в лікарні, здійснюється у відповідності із загальноприйнятими нормами. Вони передбачають суворе спостереження за загальним станом організму постраждалого, проведення інтенсивної терапії, призначення препаратів для відновлення нормального функціонування органів і систем організму. Лікування, як правило, проводиться консервативне.

При яскраво вираженому м’язовому спазмі і порушенні кровообігу кінцівки, виконують знеболюючі і футлярні блокади. При цьому проводяться обов’язкові перев’язки, з видаленням відмерлих тканин. У разі невеликих площ пошкодження, відбувається самостійне природне загоєння, независящее від глибини опіку.

При значному розмірі опікової рани і обвуглюванні м’яких тканин необхідно оперативне втручання. Обвуглені кінцівки відразу після травми ампутують в медичному закладі, по лінії кровоточать, живих м’язів. При глибоких і великих опіках, після утворення чіткого контуру зони некрозу і здорової тканини, здійснюється видалення нежиттєздатних клітин (некректомія). В подальшому проводиться пластика, операції по реставрації шкірних тканин, сухожиль і т. д.

Період реабілітації пацієнта тривалий і залежить від тяжкості і характеру отриманої травми. Не можна забувати, що для пацієнта, в період травмування, важлива вміла і своєчасна допомога фахівця. Тому при наданні допомоги, потерпілого не можна залишати, необхідно організувати його доставку в лікарню, де будуть проведені всі заходи щодо додаткового обстеження, діагностики і надання професійної допомоги. Зробити це важливо, незважаючи на те, що зовнішні ураження здаються вам невеликими. Електротравма настільки підступна, що стан потерпілого може змінитися в будь який час.

Тест

 ЗВІЛЬНЕННЯ ПОСТРАЖДАЛОГО ВІД ДІЇ ТРАВМУЮЧИХ ФАКТОРІВ

 

 

 1. Яким чином можна відключити електроустановку з метою звільнення постраждалого від дії електричного струму?

1. За допомогою вимикача, рубильника, іншого вимикаючого апарата.

2. Шляхом зняття запобіжників, роз’ємну штепсельного з'єднання.

3. Шляхом створення штучного короткого замикання на повітряній лінії «накиданням» ізольованого провідника.

4. Шляхом створення штучного короткого замикання на повітряній лінії «накиданням» неізольованого провідника.

2. Що можна використати для відокремлення постраждалого від дії електричного струму?

1. Канат.

2. Палицю, дошку.

3. Залізний лом.

4. Сухий предмет, що не проводить електричний струм.

3. Чи можна відтягнути постраждалого від джерела струмоведучих частин за одяг?

1. Не можна.

2. Можна, якщо він сухий та відстає від тіла.

3. Можна, якщо він відстає від тіла. 

4. Чи можна відтягнути постраждалого від струмоведучих частин за ноги, торкаючись його взуття або одягу без ізоляції рук працівника, який надає допомогу?

1. Не можна.

2. Можна.

3. Можна, якщо взуття або одяг сухий. 

5. Що можна зробити для ізоляції рук працівника, який надає допомогу постраждалому, якщо йому необхідно доторкнутися тіла постраждалого, не прикритого одягом?

1. Надягнути діелектричні рукавички.

2. Обмотати руку шарфом.

3. Натягнути на руку рукав піджака, або пальто.

4. Накинути на постраждалого гумовий килимок, прогумовану тканину (плащ) або просто суху тканину.

6. Яким чином працівник, який звільнює постраждалого від дії електричного струму, може ізолювати себе?

1. Встати на гумовий килим.

2. Встати на суху дошку або будь-яку неелектропровідну підстилку.

3. Встати на згорток сухого одягу.

4. Роззутися.

 7. Як слід діяти при звільненні постраждалого від дії електричного струму: однією рукою або двома руками?

1. Однією рукою.

2. Двома руками.

8. Як можна перервати дію електричного струму на постраждалого, якщо електричний струм проходить в землю через постраждалого і він судорожно стискає в руці струмоведучий елемент (наприклад, провід)?

1. Відокремити постраждалого від землі (підсунути під нього суху дошку або відтягнути ноги від землі мотузкою або одягом).

2. Відокремити постраждалого від землі (підсунути під нього мокру дошку або відтягнути ноги від землі мотузкою або одягом).

3. Перерубати провід пофазно сокирою з дерев'яним топорищем.

4. Перерубати всі проводи сокирою.

5. Зробити розрив проводу, застосовуючи інструмент з ізольованими ручками.

6. Зробити розрив проводу, застосовуючи інструмент без ізольованих ручок, обгорнувши його ручку сухою тканиною.

9. Які засоби захисту слід застосовувати для відокремлення постраждалого від струмоведучих частин, що знаходяться під напругою понад 1000В?

1. Діелектричні рукавички.

2. Діелектричні боти.

3. Ізолюючі штанги.

4. Ізолюючі кліщі.

10. Яким чином слід виходити із зони розтікання струму замикання на землю?

1. Стрибками.

2. Широким кроком.

3. Пересуваючи ступні ніг по землі і не відриваючи їх одна від одної.

4. Пересуваючи ступні ніг по землі, широко розсунув ноги.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора