Урок№54. Тема: Правила охорони праці під час експлуатації та обслуговування комбайнів
опрацювання та конспектування теми нижче:
1.1. До самостійної роботи на комбайнах допускаються особи, які мають відповідну кваліфікацію, посвідчення машиніста, видане кваліфікаційною комісією, пройшли вступний інструктаж та первинний інструктаж на робочому місці з охорони праці, які пройшли перевірку знань з питань охорони праці.
1.2. Комбайнер, що не пройшов своєчасно повторний інструктаж з охорони праці (не рідше одного разу в 3 місяці), не повинен приступати до роботи.
1.3. Працівник зобов'язаний дотримуватись Правил внутрішнього трудового розпорядку, встановлені в організації, не допускати порушення трудової і виробничої дисципліни.
1.4. Періодичну перевірку знань з питань охорони праці Комбайнер проходить 1 раз на рік.
1.5. Комбайнер має право на: — робоче місце, відповідне вимогам з охорони праці; — навчання (інструктаж) безпечним методам і прийомам праці; — забезпечення необхідними засобами колективного та індивідуального захисту, санітарно-побутовими приміщеннями і пристроями; — отримання достовірної інформації про стан умов і охорони праці на робочому місці, а також про засоби захисту від впливу шкідливих і (або) небезпечних виробничих факторів. Комбайнер має право відмовитися від виконання дорученої роботи у разі виникнення безпосередньої небезпеки для життя і здоров'я його самого і оточуючих, - до усунення цієї небезпеки, а також при не наданні йому засобів індивідуального захисту, безпосередньо які забезпечують безпеку праці.
1.6. Комбайнер зобов'язаний: — дотримуватися вимог правил і норм з охорони праці; — виконувати вимоги нормативних правових актів, технічних нормативних правових актів, локальних нормативних правових актів з охорони праці, промислової та пожежної безпеки, охорони навколишнього середовища та виробничої санітарії, експлуатаційних документів на яке експлуатується обладнання, а також правил поведінки на території організації, у виробничих, допоміжних і побутових приміщеннях, вказівки безпосереднього керівника; — виконувати норми і зобов'язання по охороні праці, передбачені колективним договором, угодою, трудовим договором, правилами внутрішнього трудового розпорядку, цією Інструкцією; — правильно використовувати засоби індивідуального захисту у відповідності з умовами і характером виконуваної роботи, а в разі їх відсутності або несправності негайно повідомляти про це безпосереднього керівника робіт; — проходити у встановленому законодавством порядку медичні огляди, підготовку (навчання), перепідготовку, стажування, інструктаж, підвищення кваліфікації і перевірку знань з питань охорони праці; — негайно повідомляти безпосередньому керівнику або іншій посадовій особі підрозділу або підприємства про виявлення порушень вимог правил експлуатації, технічної безпеки, несправності устаткування, інструмента, пристосувань, транспортних засобів, засобів захисту, електроустановок, про погіршення стану свого здоров'я, про будь-який ситуації, загрозливою життя або здоров'я для себе і оточуючих, нещасний випадок на виробництві; — знати правила і мати практичні навички надання долікарської медичної допомоги при нещасних випадках і прийоми звільнення від дії електричного струму осіб, які потрапили під напругу, сприяти прийняттю заходів для доставки потерпілих в організацію охорони здоров'я; — виконувати вимоги пожежної безпеки, знати порядок дій при пожежі, вміти застосовувати первинні засоби пожежогасіння; — дотримуватися правил особистої гігієни.
1.7. Комбайнер повинен знати: — справжню Інструкцію; — інструкцію з надання першої допомоги; план локалізації і ліквідації інцидентів і аварій, що план дій при НС структурного підрозділу в обсязі своїх обов'язків.
1.8. Комбайнеру не дозволяється проводити роботи, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння або у стані, викликаному вживанням наркотичних засобів, психотропних або токсичних речовин, а також розпивати спиртні напої, вживати наркотичні засоби, психотропні чи токсичні речовини на робочому місці або в робочий час. Палити дозволяється тільки в спеціально відведених для цього місцях.
1.9. У процесі праці на комбайнера можуть впливати наступні небезпечні та шкідливі виробничі фактори: — рухомі машини і механізми, що переміщуються машинами вироби, конструкції і матеріали; — небезпечні зони (поблизу котлованів, траншей та інших перепадів по висоті, місць, над якими відбувається переміщення вантажів); — підвищена загазованість, запиленість і вологість повітря робочої зони; — підвищена або знижена температура повітря на робочому місці; — підвищений рівень шуму і вібрації; — недостатня видимість робочої зони з кабіни машиніста; — обвалення ґрунту; — гострі кромки, задирки і шорсткість на поверхнях інструментів та обладнання; — фізичні та нервово-психічні перевантаження.
1.10. Комбайнер забезпечується засобами індивідуального захисту згідно з затвердженими нормами безплатної видачі засобів індивідуального захисту.
1.11. Надані комбайнеру засоби індивідуального захисту необхідно по мірі забруднення здавати в прання.
1.12. Комбайнер повинен працювати тільки на справному обладнанні, дотримуючись правила його технічної експлуатації і вимоги щодо охорони праці. При виявленні несправності устаткування, інструмента, пристосувань, а також при порушеннях технологічного процесу, необхідно: — негайно безпечно припинити роботу і вийти з небезпечної зони; — приступити до усунення несправності (якщо це входить у трудові обов'язки); — повідомити про несправності безпосередньому керівникові.
1.13. Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими. Комбайнер, не виконує вимог цієї Інструкції, притягується до відповідальності згідно з чинним законодавством.
2. ВИМОГИ ОХОРОНИ ПРАЦІ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ
2.1. Перед початком роботи комбайнер повинен ознайомитися з зоною виробництва робіт: рельєфом місцевості, з'ясувати та встановити місцезнаходження подаються комунікацій, ліній електропередач.
2.2. Перед запуском двигуна необхідно: — переконатися у відсутності сторонніх предметів на обертових деталях двигуна, коробці; — переконатися, що важіль перемикання передач знаходиться в нейтральному положень; — витерти насухо всі зовнішні частини машини, на які потрапили бензин або масло, щоб уникнути можливого займання.
2.3. При запуску двигуна комбайна всі пальці руки повинні бути розташовані з одного боку пускової рукоятки. Забороняється брати пускову рукоятку в обхват.
2.4. Забороняється заводити перегрітий двигун, щоб уникнути зворотного удару від передчасної спалаху (внаслідок самозаймання робочої суміші).
2.5. Забороняється користуватися відкритим вогнем для підігріву двигуна при його час пуску, а також експлуатувати комбайн при наявності течі в паливній або в масляній системі. Підігрів масла дозволяється виробляти тільки в спеціальних маслогрейках.
2.6. При заправці забороняється палити, запалювати сірники і користуватися іншими видами відкритого вогню. Не можна відкривати металеву тару з ЛЗР ударами металевих предметів по пробці, щоб уникнути можливості займання пального.
2.7. При приєднанні похилої камери до молотарці або жниварки до похилій камері – не перебуваєте на вузлах і між ними.
2.8. Перед проведенням робіт під жаткою встановіть її на спеціальні металеві підставки, перекрийте кран гідроциліндрів.
2.9. Перед початком руху до місця роботи встановіть виступаючі за габарити вузли машини в транспортне положення. Подайте звуковий сигнал, переконайтеся, що на шляху руху комбайна немає людей і тільки після цього починайте рух.