A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Великоновосілківський професійний ліцей

Урок №  85, 86.   Модуль Легка атлетика

Дата: 12.04.2020 13:20
Кількість переглядів: 944

 

 

Старт і стартовий розбіг

У бігу на короткі дистанції застосовується низький старт. Бігун відштовхується від спеціальних колодок, встановлених перед стартовою лінією.
Стартові колодки дозволяють створити гарний упор для ніг, підвищити місце відштовхування і зберегти значний  нахил тулуба при стартовому розбігу.
Бігун впирається всією ступнею об спеціальні опорні площадки, що встановлюються під визначеним кутом нахилу в залежності від  індивідуальних особливостей спортсмена.  Зазвичай кут встановлення передньої колодки 45°, а  задньої - 60 - 70°.

Розташовують колодки так:

  • першу колодку ставлять приблизно на 1,5 ступні від стартової лінії (це близько 40 см);
  •  задню колодку від передньої на відстані, рівній довжині гомілки (близько 45 см);
  • відстань між колодками дорівнює ширині стопи.

 У кожному окремому випадку можливі відхилення в залежності від індивідуальних особливостейбігуна, але, як правило, вони незначні. Високорослим, довгоногим бігунам зручніше розташовувати колодки трохи далі від стартової лінії, а бігунам низького росту стартові колодки можна трохи зблизити і присунути до стартової лінії.

За правилами спортивних змагань сигналом для початку бігу служить команда "Руш!" чи пістолетний постріл. Цим командам передують дві попередні: "На старт!" і "Увага!".
За командою "На старт!" бігун підходить до попередньо встановлених колодок і стає перед ними.
 Нахилившись вперед, він спирається руками перед стартовою лінією, найсильнішу ногу ставить на передню колодку, а більш слабку ногу на задню колодку.
Після цього бігун опускає коліно на доріжку і переносить руки до лінії старту:
чотири пальці з'єднані разом і розвернуті назовні,
великі пальці - усередину.
 Ширина розміщення рук на доріжці дорівнює ширині плечей, плечові суглоби розташовуються над стартовою лінією.
В міру оволодіння технікою можна вивести плечі вперед за стартову лінію на 5-10 см.
Вага тіла розподіляється майже рівномірно між точками опори.
Голова тримається вільно,
погляд спрямований униз приблизно на 1-1,5 м від лінії старту.

За командою "Увага!" бігун, не змінюючи положення кистей рук і продовжуючи спиратися ногами в стартові колодки, піднімає таз і виводить плечові суглоби вперед за лінію старту; спина в цьому положенні пряма чи незначно округлена. Важливо вивести плечі вперед так, щоб утримувати у цьому положенні рівновагу.

Якщо бігун за командою "На старт!" вивів плечі вперед, то за командою "Увага!" він тільки підніме таз (проекція центрів плечових суглобів буде увесь час за лінією старту). У цьому випадку втрата рівноваги відбувається рідко.
Коли ж по команді "Увага!" бігун подає тіло вперед і піднімає таз,  це часто приводить до вибігання зі старту до сигналу.

У положенні, яке приймається за командою "Увага!", важливо підняти таз на визначену висоту. У починаючих бігунів таз повинний бути піднятий трохи вище пліч.
 З розвитком сили і швидкості положення тазу змінюється - спина займає більш пряме положення, тобто таз не буде  підніматися вище пліч, кути згинання ніг стануть більш гострими, і бігун зможе сильніше  відштовхнутися від колодок.
Приблизно 2-3 сек. бігун, припинивши всякі рухи, чекає останньої команди - "Руш!"


Дуже важливо із самого початку навчання стежити за тим, щоб бігуни починали біг тільки по команді і не привчалися починати його передчасно ( "фальшстарт").
Почувши команду "Руш!", бігун різко відриває руки від доріжки  і сильним змахом (однією рукою вперед, іншою назад) випереджає рух ніг. Це допомагає більш сильніше  відштовхнутися від колодок.
Нога, що розташована позаду, відштовхується від колодки  раніше і починає виноситися коліном уперед, поки інша нога ще продовжує відштовхування.
  Нога, що розташована на передній колодці, повністю випрямляється до моменту, коли стегно іншої   ноги виноситься вперед до відказу; тулуб, випрямляючись, подається вперед і займає   положення, близьке до горизонтального.

Велике значення має і положення голови. Так, різкий рух головою назад сприяє передчасному випрямленню тулуба, а притискання підборіддя до грудної клітини приводить до значного згинання спини, топтанню на місці.

 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора