Тема №5. Безпечні методи праці. 05.12.22 Заняття №7. Виконання техніки безпеки при виконанні робіт з технічного обслуговування тракторів. .
1.Опрацювати тему та законспектувати зошит:
Загальні вимоги. Технічне обслуговування проводять при непрацюючому двигуні, вимкненому ВВП, опущених навішаних машинах і загальмованому тракторі.
Для підйому трактора слід користуватися надійними домкратами. Після підйому під вісь переднього моста, піввісь задніх коліс або під остов трактора необхідно підставляти підкладки і упори, виключають падіння і перекочування трактора.
Якщо технічне обслуговування проводять в закритому приміщенні, то остання повинна бути завжди чистим, з щільним підлогою і мати хороші освітлення і вентиляцію, повний набір інструментів і пристосувань. Якщо робоче місце знаходиться в закритому приміщенні, то необхідно пам'ятати, що при роботі двигуна виділяються відпрацьовані гази. Вони містять у собі водяну пару і велике число різних хімічних елементів і їх з'єднань, причому деякі з них дуже токсичні (отруйні).
Особливу небезпеку для здоров'я людини представляють собою оксид вуглецю (СО) і оксид азоту (N2O5), зміст яких в газах може доходити до 05% (за обсягом).
Оксид вуглецю порушує окислювальні процеси в організмі, що може привести до летального результату.
Оксид азоту в з'єднанні з водяними парами утворює азотну кислоту, яка дратує легеневу тканину і призводить до хронічних захворювань. Двоокис азоту (NO2) подразнює слизову оболонку очей, легенів і викликає незворотні зміни в серцево-судинної системі.
Тому робота тракторного двигуна в закритому приміщенні не допускається. У тому випадку, якщо в закритому приміщенні необхідно завести двигун, то необхідно застосовувати гнучкі металеві шланги для відводу в атмосферу відпрацьованих газів.
Робота з топлівосмазочнимі матеріалами (ПММ). Трактористу доводиться щодня мати справу з паливом і мастильними матеріалами, які токсичні (отруйні). Часто він не звертає належної уваги на цю обставину, що часом призводить до дуже небажаних наслідків.
Паливо і масло можуть потрапити в організм людини через дихальні шляхи, шкірні покриви, органи травлення і через слизову оболонку ока. Найчастіше ці продукти проникають в організм людини через дихальні шляхи.
Через шкірні покриви проникають тільки ті отруйні речовини, які розчиняються в жирах і жироподібних речовинах організму.
Розглянемо вплив окремих видів ТСМ на організм людини.
Бензин. при нетривалому вдиханні повітря, що містить бензин в концентрації 5 10 мг /л, вже через кілька хвилин настає гостре отруєння; з'являються головний біль, неприємні відчуття в горлі, кашель, подразнення слизової оболонки носа і очей. Більш тривале перебування в такій атмосфері викликає нестійкість ходи і запаморочення.
В умовах високої концентрації парів бензину чоловік може втратити свідомість, і якщо його вчасно не вивести з тетраетилсвинцю ', який може потрапити всередину організму.
Небезпеку становлять також деталі двигуна, покриті! нагаром і опадами, що утворилися на них при роботі двигуна на етилованому бензині.
Працюючи з етилованим бензином, не можна вживати його для миття деталей двигуна, рук і чищення одягу. Після роботи забороняється приймати їжу і курити, не вимивши попередньо руки теплою водою з милом.
Дизельне паливо. Велика концентрація парів дизельного палива в повітрі смертельна для людини. Часте і тривале вплив дизельного палива на шкіру людини являє значно більшу небезпеку, ніж вплив бензину. Воно може викликати гостре і хронічне захворювання шкірних покривів.
Мастила. При систематичному контакті з маслом виникають гострі або хронічні захворювання шкіри. Особливу небезпеку являють собою масла, що містять присадки, що володіють високою токсичністю.
Робота з шинами. Забороняється накачувати шини трактора повітрям без перевірки тиску.
Роботи з підйомними пристроями. Піднімати трактор домкратом слід на рівній горизонтальній площадці, попередньо підклавши під рушії клиновидні колодки. Домкрат, застосовуваний для підйому, повинен бути справним. Підставляти його потрібно в місцях, зазначених заводом-виробником, т. Е. Там, де фарбою на остові трактора написано «Дк» (див. Рис. 3 г). Якщо треба підняти домкрат над рівнем майданчика, то під його опорну поверхню підкладіть дерев'яні широкі відрізки дощок, які створять стійкість домкрата.
Перед підняттям трактора заглушите двигун і затягніть гальмо стоянки.
При піднятті домкратом колісного трактора з ламаються рамою попередньо заблокуйте горизонтальний шарнір рами пальцем з чекою або болтом перерізом не менше 25 мм (див. Рис. 3 б). Після цього підставте під трактор спеціальні козли. Не можна в якості підставок застосовувати цеглу, каміння, деталі машин тощо..
Якщо піднята тільки одна частина трактора, наприклад передня, то під задні колеса розмістіть упори і підкладки, що виключають перекочування трактора.
Виконуючи роботу під трактором, тракторист попередньо повинен переконатися в тому, що на машині не лежать незакріплені деталі або інструмент, які при поштовхах можуть впасти і нанести ушкодження.
Роботи з системою охолодження. Перевіряючи рівень охолоджувальної рідини в радіаторі гарячого двигуна, пам'ятайте, що можливий викид з заливної горловини струменя перегрітої пари (або води), що викликає сильні опіки шкірних покривів і очей людини. Тому відкривати кришку радіатора слід тільки захищеної рукою і стояти в цей час з навітряного боку, відвернувшись від радіатора.
Роботи з приладами електроустаткування. Виконуючи роботи з акумуляторною батареєю, пам'ятайте, що сірчана кислота, яка входить до складу електроліту, при попаданні на шкіру викликає сильний опік. Для цього потрібно негайно промити ушкоджене місце великою кількістю води або розчином питної соди. Особливо небезпечне потрапляння бризок кислоти в очі.
Переносити акумуляторні батареї слід тільки за допомогою різного роду пристосувань.
Забороняється перевіряти ступінь зарядженості батареї коротким замиканням клем провідників будь-якого типу і користуватися відкритим вогнем при перевірці рівня електроліту.
Інструмент і пристосування, що застосовуються при технічному обслуговуванні, мають бути справними, чистими і сухими.
При роботі з гайковим ключем використовуйте такі, на ручках яких немає сколів, задирок і тому подібних ушкоджень, що викликають не тільки мозолі, але і здирання шкіри з долоні.
Застосовуйте ключі тих розмірів, які відповідають розмірам відгвинчуємо гайок, гвинтів і болтів. Ключі, які не відповідають розмірам гайок, псують їх межі. При відсутності ключа потрібного розміру можна вставляти в його зів всякого роду підкладки для «підгонки» його за розміром гайки, а також не слід користуватися для відгвинчування гайок зубилом і молотком. Рух руки з ключем при затягуванні гайок має бути направлено «на себе», а не «від себе».
Гайковий ключ з зношеними губками зіву також непридатний до роботи, так як при цьому спостерігається зминання граней гайки і, як правило, зрив і пошкодження руки працюючого.
Неприпустимо також користуватися ключем з тріщинами. Під час роботи він може зламатися і травмувати людину.
При відгвинчуванні тугосідящіх гайок і болтів в практиці знаходять застосування подовжувачі. Не можна використовувати відрізок труби, так як при виготовленні ключа його міцність розраховують на певний момент, при збільшенні ж моменту ключ може зламатися і спричинити травми.
І зовсім неприпустимо подовжувати ключ, яким відкручують гайку, другим ключем, так як при цій можлива не тільки поломка ключа, а й зіскакуванню одного ключа з іншого.
2.Виконати: