Урок№50. Тема:Особливості виконання збиральних робіт на кукурудзозбиральних комбайнах
опрацювання з конспектуванням матеріалу нижче:
Застосовують два способи збирання кукурудзи — в качанах (кукурудзозбиральними комбайнами) і в зерні (зернозбиральними комбайнами). Зібрані качани привозять на тік, перебирають, висушують до вологості 16-18% і закладають на зберігання у сховища. Щоб зберегти врожай, качани треба своєчасно висушити. Тримати їх на току в буртах перед сушінням можна не більше 4-5 днів, інакше вони почнуть пліснявіти. У дощову погоду, за високої вологості зерна, качани необхідно переробити ще швидше або укласти на тік шаром не більше 0,2-0,3 м.
Закладати на зберігання качани з вологістю понад 20% не дозволяється.
Останнім часом набула поширення технологія збирання кукурудзи в зерні зерновими комбайнами, обладнаними спеціальними жатками-приставками. Жатка-приставка Привезене з поля зерно висушують на зернових сушарках і зберігають у звичайних зерносховищах. Ця технологія значно зменшує витрати праці та коштів на збирання.
Однак застосовувати зернозбиральні комбайни на збиранні кукурудзи на зерно можна лише тоді, коли вологість зерна не перевищує 30-32%. Після збирання кукурудзи комбайнами, привезені з поля качани обмолочують і сушать зерно на тому самому обладнанні, що й під час збирання зернових колосових культур, наприклад очисно-сушильні комплекси КЗС20 чи КЗС-40 та зерносушарки. За такої технології легше забезпечити поточність робіт, грошові витрати в півтора раза менші, ніж за висушування та зберігання врожаю в качанах.
Все більшого поширення набуває енергозберігальна технологія збирання і зберігання кукурудзи, що передбачає подрібнення качанів чи зерна та закладання їх у траншеї у вологому стані. Закладену в траншею подрібнену масу весь час ущільнюють важким трактором, а після заповнення старанно герметизують, укриваючи синтетичною плівкою. Таким способом з кукурудзи одержують поживний корм для тварин, не витрачаючи для її сушіння паливо. Подрібнені качани чи зерно зберігають також у сінажних баштах.
Вологість качанів у застосуванні такої технології — до 40-45%, а зерна — до 35%. Траншею слід заповнити за 3-4 дні, а при використанні хімічних консервантів — за 6-8 днів. Агротехнічні вимоги до збирання кукурудзи на зерно Машини для збирання кукурудзи мають збирати качани в повній стиглості, очищати від обгорток або обмолочувати і подавати їх у візок чи бункер. Водночас із збиранням зерна листостеблова маса подрібнюється і подається в транспортні засоби. Машинами можна збирати кукурудзу з врожайністю в качанах до 200 ц/га. Висота стебел може досягати до 4 м; густота стеблостою кукурудзи — до 80 тис. рослин на 1 га. Під час збирання кукурудзи в качанах має бути зібрано не менше 98,5% урожаю зерна, а очищених від обгорток качанів — не менше 95%.
Вміст листостеблових домішок в очищених качанах передбачено не більше 1% (за масою). Під час збиранні кукурудзи з обмолотом качанів у полі вихід зерна повинен становити не менше 98%, у т. ч. не більше 2% пошкодженого. При цьому ступінь очищення зерна від домішок має бути не нижче 97%. В обох випадках листостеблову масу також збирають. її втрати не повинні перевищувати 5%. Середня висота зрізування стебел — не більше 10 см. Стебла добре подрібнюють; частинок подрібненої маси довжиною понад 5 см допускається не більше 15. Не допускається забруднення листостеблової маси землею. Комбайн повинен забезпечувати завантажування кузова транспортного засобу без участі людини.