A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Великоновосілківський професійний ліцей

Урок №24

Дата: 07.04.2020 13:57
Кількість переглядів: 191

Урок №24

Тема:  «Інструмент для контролю різьби»

 

Вимірювання кроку різьби вимірювальною лінійкою

 Різьбомір складається з набору сталевих пластинок, кожна з яких оснащена вирізами, що точно відповідають профілю різьби певного кроку. На кожній пластинці вибиті цифри, що вказують на крок різьби в міліметрах або кількість витків, нарізаних на довжині одного дюйма. При вимірюванні кроку прикладають пластинку до різьби, що перевіряється, паралельно її осі. Збіг пластинки різьбоміру перевіряють на просвіт.

 
Контроль кроку різьби різьбоміром:

  а – комплект різьбомірів; б – контроль; 1 – деталь; 2 – різьбомір

Вимірювання середнього діаметра різьби

Точно виміряти середній діаметр різьби можна різьбовим мікрометром. Він відрізняється від мікрометра для гладких поверхонь деталей тільки тим, що замість постійних вимірювальних поверхонь має особливі змінні вимірювальні наконечники. Наконечник, оснащений конусом із кутом, який дорівнює куту профілю різьби, вставляють в отвір мікрометричного гвинта, а наконечник, оснащений проріззю, в п'яту.

 
Різьбовий мікрометр:

 1 – скоба; 2 – п'ятка; 3, 4 – конічна і призматична вставки;
5– шпиндель; 6 – стебло; 7 – барабан; 8 – шаблон

При вимірюванні різьбовий мікрометр встановлюють так, щоб конус входив у заглиблення різьби, а вимірювальний наконечник із вирізом охоплював виступ різьби. Відлік за шкалою мікрометра показує розмір середнього діаметра різьби.

Різьбові калібри

Найкращим інструментом для контролю різьб є різьбові калібри —нормальні та граничні. Зовнішня різьба перевіряється різьбовим кільцем. Правильність різьби нормальними калібрами визначають  відсутністю хитання і труднощів згвинчування калібру та деталі.

 
Контроль різьби непрохідними різьбовим кільцем

Значно точнішою та продуктивнішою є перевірка різьби граничними різьбовими калібрами. Зовнішню різьбу перевіряють граничними різьбовими скобами. Така скоба має дві пари роликів: передня пара є прохідною, а задня — непрохідною. 


Гранична різьбова скоба

Спосіб перевірки різьби граничною різьбовою скобою такий самий, як і при перевірці гладких розмірів, тобто різьба має вільно пройти через прохідну сторону калібру, а непрохідний бік калібру має затримати різьбу.

Як гладкі, так і різьбові граничні калібри застосовують зазвичай при виготовленні великої кількості однакових деталей та у тих випадках, коли деталі повинні мати точні розміри з певними допусками.

Вимірювання середнього та внутрішнього діаметрів різьби

 Іноді доводиться вимірювати середній діаметр різьби. У таких випадках застосовують спеціальний кронциркуль зі змінним і кульковим наконечниками. Діаметр кульок вибирають за спеціальними таблицями відповідно до типу та кроку різьби. Ніжки кронциркуля з кульковими наконечниками спочатку встановлюють за зразковою деталлю або різьбовим калібром. Після цього звіряють знятий розмір із середнім діаметром нарізаної різьби, прикладаючи встановлений кронциркуль кульковими наконечниками до її бічних поверхонь.


Вимірювання середнього діаметру різьби кронциркулем із кульковими наконечниками

Внутрішній діаметр різьби вимірюють кронциркулем із гострими ніжками. Як і в попередньому випадку, його встановлюють на розмір зразкової деталі або різьбового калібру за штангенциркулем, потім порівнюють цей розмір із внутрішнім діаметром нарізаної різьби.

 

Матеріали

 

Домашне завдання:
Відповісти на запитання з записами в зошиті: 

  • Яким інструментом вимірюється крок різьби?
  • Яким інструментом вимірюється діаметр різьби?

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора