A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Великоновосілківський професійний ліцей

Урок з "Технології" 24.11.2021р Урок № 18 Сутність та завдання боронування і коткування, агротехнічні вимоги до знарядь.

Дата: 17.11.2021 10:15
Кількість переглядів: 255

оронування — поверхневий обробіток, який забезпечує кришіння, розпушування, часткове перемішування, вирівнювання поверхні ґрунту, а також знищення проростків і сходів бур’янів. Його застосовують для подрібнення грудок, руйнування ґрунтової кірки, вирівнювання гребенів, тощо. 

Виконують боронування зубовими, сітчастими, пружинними, голчастими боронами та ротаційними мотиками. Зубовими та сітчастими боронами весною обробляють посіви озимих культур: розпушують верхній шар ґрунту та видаляють відмерлі рослини. 

Робочі органи борін − зуби квадратного, круглого, ромбоподібного перерізу, а також ножеподібні й лапчасті. Залежно від маси, яка припадає на один зуб, борони поділяють на:

  • Важкі борони — розпушують ґрунт, де тиск на один зуб 16-20 Н і глибина 5-8 см. Застосовують їх на важких глинистих і ущільнених ґрунтах. 
  • Середні борони — розпушують ґрунт, де тиск на один зуб 10-15 Н і глибина 4-6 см. Використовують їх на суглинкових і супіщаних ґрунтах. 
  • Легкі борони — розпушують ґрунт, де тиск на один зуб 5-10 Н і глибина 2-3 см. Для вирівнювання ґрунту перед сівбою і після неї, а також для руйнування кірки на посівах.

Розрізняють три способи боронування: загінний, фігурний і поперечно-діагональний. При загінному боронуванні агрегат кожного разу виходить на край поля. Коли боронують у два сліди, другий слід виконують упоперек першого. Фігурне боронування застосовують на загінках, які за формою близькі до квадрату і виконують його по колу без холостих заїздів. Недоліком загінного і фігурного способів боронування є те, що під час роботи у два сліди один слід збігається з напрямом оранки, через що ґрунт нерівномірно розпушується і гірше вирівнюється. Крім того, при загінному боронуванні мають місце і холості проходи. Тому найчастіше застосовують поперечно-діагональний спосіб боронування, при якому напрям руху зубів борін не збігається з напрямом оранки, це значно покращує якість боронування. 

Боронування має своїм завданням забезпечити якнайповніше збереження вологи в ґрунті, створення розпушеного дрібногрудочкового верхнього шару ґрунту, вирівнювання його поверхні, знищення проростків та сходів бур’янів. 

Агротехнічні вимоги на якість боронування: 

  • належна глибина розпушування; - глибина борозен 34 см; 
  • діаметр грудок ґрунту не більше 5 см; 
  • відсутність брил і гребенів; 
  • відсутність огріхів; 
  • відсутність бур’янів; 
  • кількість пошкоджених культурних рослин не більше 3%. 

Для зменшення випаровування вологи навесні боронуванням на поверхні ґрунту створюють мульчуючий шар товщиною 3-4 см. Такий прийом ще називають закриттям вологи. Як тільки навесні ґрунт підсохне настільки, що буде добре розроблятися (наступить фізична спілість), його боронують. При цьому вологість верхнього шару, який буде розпушуватись, має показник близько 60% повної вологоємкості, а глибші шари в цей час ще перезволожені. Якщо закриття вологи проводять занадто рано, то ґрунт не кришиться, а тільки мажеться, і потім його важко розпушувати. Запізнення виконання цього агрозаходу призводить до значних втрат вологи, якість розпушення буде низькою. 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора